Apie Eduardą Andrė

Mums Eduardas Andrė ypač brangus todėl, kad jis yra puikiųjų
Trakų Vokės, Lentvario, Užutrakio ir Palangos parkų autorius.Prancūzų botanikas ir landšafto architektas Eduardas Fransua Andrė (Édouard François André) (1840 – 1911 ) sukūrė daug gražių parkų Europoje, Šiaurės Afrikoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje.

Jis buvo pirmasis suprojektavęs tik rožėms skirtą parką, kuriame buvo susodinta viena turtingiausių to meto rožių kolekcijų – Marnos slėnio rožyną (pranc. Roseraie du Val–de-Marne).

Vienas ir su pagalbininkais jis kūrė viešuosius parkus (pvz.: Villa Borghese parkas arba Liuksemburgo miesto parkas ).

Tiems, kurie nori pasivaikščioti po gerai prižiūrimą, nelabai nutolusį nuo pradinio užmanymo E. Andrė sukurtą dvaro parką , rekomenduojame Veldamo pilies parką .

Eduardas Andrė buvo ne tik intensyviai praktikuojantis parkų architektas, bet ir mokslininkas, dalyvavęs botanikų ekspedicijose, rašęs mokslinius straipsnius.
Savo didžiulę patirtį jis puikiai apibendrino knygoje "L'art des jardins:
traité général de la composition des parcs et jardins"
, Paris: Masson, 1879.
Papildomas leidimas: Marseille: Lafitte Reprints, 1983, ISBN 2-7348-0127-2
(liet. Sodų menas: traktatas apie parkų ir sodų kūrimą).

Originalą galima pavartyti Vrublevskių bibliotekoje Vilniuje arba
skaityti internete skaitmeninėje bibliotekoje Gallica.Toliau pateikiame kelių šios knygos skyrių mėgėjišką vertimą į lietuvių kalbą.
Tikimės, kad atleisite „nenušlifuotą“ stilių ir tai nesutrukdys Jums


Gal tai sukels ir Jums naujų minčių apie Jūsų pačių sodą ar parką. Taigi PDF failai parsisiųsti:

Toliau - filmukas "Užutrakio žiedai"
- iliustruojantis tokią citatą iš skyriaus "Gėlės":

"... Nėra tikro sodo be gėlių. ... Jų spindesys, grakštumas, kvapas viskam suteikia subtilaus patrauklumo.
... Begalinius jų derinius matome mūsų pievose, po medžiais, laukuose, tikruose laukiniuose soduose visais metų laikais. Kiekviena iš jų apgailestaudama nustemba, kad mūsų naujai įrengiami sodai jų nebepriima.
... turime progą vėl rasti joms deramą vietą soduose, iš kurių buvo išvarytos ir kuriuos jos mūsų valia galėtų pripildyti naujo žavesio.
Nepatariu pašalinti iš mūsų parkų egzotinės augalijos, bet siūlau, kad ji būtų apribota gyvenamosios vietos apylinkėmis, o vietinė augalija būtų pašaukta puošti tolimesnes vietas, dėl ko esminis efektas būtų geresnis,o vaizdai būtų pilni žavių detalių.
...Gausybė vietinių rūšių, atsiradusių per daugelį vystymosi metų, sukuria grožį, kuris nesuvaldomai traukia žvilgsnį. Jų yrančios dalys išnyksta palaipsniui, nepalikdamos negražių pėdsakų - žemė niekuomet nelieka nuoga ir vaizdas yra puikus. Jų deriniai ir kontrastai yra begaliniai ir visuomet žavūs."


Dar vienas puikus šaltinis, leidžiantis tiesiogiai pažinti Eduardo Andrė darbo metodus, yra jo konkretūs komentarai, lydėję rusų grafui Orlovui-Davydovui parengtą Otrados parko projektą (patį projektą rasite čia). Kviečiame skaityti Alos Vronskajos (Alla Vronskaja) straipsnyje (puslapio kodas - Kirilica Windows 1251) pateiktą Andrė laiško vertimą į rusų kalbą. Šiame straipsnyje rasite ir kitų įdomių Andrė pastebėjimų.

Labai gražiai Eduardo Andrė gyvenimas apibendrinamas 1911 metais Prancūzijoje išspausdintame jo nekrologe, kurio fragmentus skaitykite: www.pgm.lt/Parkas/E_Andre.htm.

Florence André-Olivier, Vaivos Deveikienės, Stepono Deveikio straipsnio „Eduardo Andrė kūrybos paveldas Vilniaus miesto plėtros kontekste“ (paskelbto „Urbanistika ir architektūra“ 2006, XXX tomas, Nr.1) 3 skyrius „ E. Andrė kūrybos principai ir jų taikymas nagrinėjamuose parkuose“ pateikia pagrindinių principų apibendrinimą.

Puiki vaizdinė medžiaga - „Andrė parkų kelias Lietuvoje“ - dokumentinė apybraiža, pripažinta geriausia 2006 metų apybraiža kultūros tema, pasakoja apie E. Andrė ir jo parkus Lietuvoje. Ar įmanoma sukurti unikalų parkų kelią: Palanga, Užutrakis, Trakų Vokė, Lentvaris? Scenarijaus autorė Birutė Žemaitytė, režisierius Juozas Javaitis, operatoriai Donatas Buklys ir Nerijus Didvalis, montažo režisierė Dovilė Marozaitė, prodiuseris Algirdas Žvinakevičius. Sukurta filmų studijoje "TV Europa".

Svarbiausių Eduardo Andrė publikacijų sąrašą galite rasti Prancūzijos nacionalinio meno istorijos instituto tinklalapyje. *Jei neskaitot prancūziškai, visada galima įsidėti puslapio adresą į Google vertėją ir išsiversti į vieną iš populiariųjų kalbų - anglų, vokiečių, rusų.Draugija "Jungės" 2008-2017