Siūlome ekskursiją
po sakralines vietas šalia Vilniaus

  Rykantai – Angelų kalva – Trakai – Lentvaris

  Maršrutui po Siesikus ir apylinkes paskyrėme atskirą puslapį

  Archyve - 2 dienų ekskursija po Panevėžio apskrities dvarus bei parkus ir kitus gamtinius objektus
ir Užutrakio dvaro sodybos planasRykantai. Sekmadienį nuo 8 iki 9 val. ryto galima aplankyti Rykantų bažnyčią. Tiesa, nuo 8:30 apie 40 minučių vyksta mišios, bet tik dėl jų bažnyčia ir atidaryta. Pati nedidukė, bet labai simpatiška bažnyčia stovi labai gražioje vietoje. Ypatinga ji savo sienine tapyba – čia tradiciškai ant šoninių bažnyčios sienų matomos „Kryžiaus kelio“ stacijos yra originalios kompozicijos ištisinės 17 a. tapytos freskos. Plačiau apie visa tai ir dar daugiau tinklalapyje - Gyvojoje krašto enciklopedijoje.

Iš Rykantų važiuojame į Trakus ir kai horizonte kairėje pusėje pasirodo Galvės ežeras, žvilgtelėjus į dešinę matyti koplytstulpiai. Tai Angelų kalva. Reikia pasukti iš kelio ties ženklų „Būda“ . Prie kelio įrengtas informacinis stendas maždaug ties kompozicijos viduriu. Nuo ten geriausia ir pradėti. Daugiau informacijos apie šią vietą - jos sumanytojų ir kūrėjų puslapyje www.uzugiriai.lt, mūsų pastebėjimai – tinklalapyje Sakraliniai parkai.

Toliau keliaujame į Trakus apžiūrėti Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčiosir ypač jos stebuklais garsėjančio Dievo Motinos Lietuvos Globėjos paveikslo. XVIII amžiaus pradžioje kitoje paveikslo pusėje buvo užrašyta, kad jį Vytautui Krikšto proga dovanojęs Bizantijos imperatorius Emanuelis II Paleologas (1391—1425). Anot įrašo, tai esanti ikona Nikopėja (graikiškai — Pergalingoji), padėjusi imperatoriui Jonui Komnenui (1087—1143) pralaužti persų apgultį ir sėkmingai grįžti į Konstantinopolį. Plačiau - www.trakubaznycia.lt.

O grįžtant į Vilnių dar užsukime į Lentvario bažnyčią. Nors ji visai nesena – baigta įrengti ir konsekruota tik 1955 m., bet išsiskiria savo interjeru. Kaip 2005-03-23 bernardinai.lt skelbtame straipsnyje „Pasivaikščiojimai po Lietuvos bažnyčias. Lentvario bažnyčia“ rašė Rūta Janonienė: „Visas sudėtingas ir labai originalus bažnyčios dekoras, atliktas Lietuvoje reta sgrafito technika, buvo sukurtas pagal gerai apgalvotą programą, išreiškiančią amžiną žmonijos taikos ir meilės troškimą. Šventovės sienas uždengusios tapytos kryžiaus kelio stotys, šventųjų atvaizdai ir krikščioniškieji simboliai kvietė pasirinkti Kristaus kelią, vedantį į tikrąją taiką ir amžinąją šviesą.“ Bažnyčia puikiai atspindi savo fundatorių – grafų Tiškevičių – subtilų meninį skonį. Bažnyčios lankymo laiką rasite www.lentvarioparapija.lt
Tiesa, iki 2013 m. kovo 5 d. Bažnytinio paveldo muziejuje veikė paroda „Atraskime savąjį paveldą: Lentvario bažnyčia ir jos dekoras 1905–1943“. Ruošiantis šiai ekskursijai vertėtų nusipirkti šios parodos katalogą, į kurį sudėta įdomios medžiagos apie Lentvario bažnyčią. Apie Lentvario grafus Tiškevičius skaitykite mūsų puslapyje „Lentvario parkas“.
Gerų įspūdžių ir naujų įžvalgų!


ARCHYVAS

  Po Panevėžio apskrities dvarus bei parkus ir kitus gamtinius objektus
2010 m. pagaliau aplankėme Biržus, Pakruojį, Žagarę. Buvo labai šaunus 2 dienų maršrutas, tiesa, gana intensyvus. Gal kas norėtų pakartoti?


Bistrampolio dvaras – labai smagu ekskursiją pradėti nuo prisikeliančios dvaro sodybos. Per televiziją matyti griuvėsėliai, kurių fone vyko pirmieji Bistrampolio dvaro piknikai, jau virto tvarkingais pastatais - atgavo savo pirminį vaizdą ir yra puikiai pritaikomi naujoms funkcijoms, tvarkomas parkas, įrengti gėlynai ir galvojama, kaip panaudoti šalia augantį sodą, viename iš parko pastatų įrengta originali knygnešiams skirta koplyčia. Labai dėkojame Viešbučio ir restorano direktorei Virginijai Stundžei už puikią ekskursiją po dvarą ankstų vėsoką rytą. Bistrampolio dvaro puslapis - www.bistrampolis.lt/. Čia radome ir informacijos apie dvarą, ir kontaktus. Būtinai reikėtų kada paklausyti Bistrampolio festivalio koncertų.

Biržų regioninis parkas – kur Lietuvoje gali pamatyti tokią gausybę paslaptingų, lygumas pagyvinančių smegduobių, pasigrožėti karstiniais ežerais, pajusti iš požeminio ežero dvelkiančią vėsą, pereiti ilgiausiu Europoje tiltu per dirbtinį ežerą, pamatyti puikius rūmus bei pilį ir apie visa tai išgirsti įdomiai pasakojant? Siūlome užsisakyti regioninio parko direkcijos turistinį maršrutą „Karajimiškis – Kirkilai – Astravas – Biržų pilis“, visa informacija adresu www.birzuparkas.lt. Mums ekskursiją vedė vyr. kraštotvarkininkė Aldona Stankevičienė - labai ją giriame ir rekomenduojame.

Joniškėlio dvaro parkas – puikus aprašymas tinklalapyje www.joniskelis.lt, dar pridedame Kultūros paveldo centro saugomą parko aprašą. Tikrai pelnytai sakoma, kad šis parkas patenka į gražiausių Lietuvos parkų dešimtuką: įdomus parko planas – dvi lygiagrečios alėjos ir vaizdinga Mažupės upelio vietomis giloko slėnio atkarpa, daug senų įspūdingų medžių ir mįslė – kas gi buvo tos apskritos, liepomis tankiai apsodintos aikštelės? Išlikę daug pagalbinių dvaro pastatų – tinkamai sutvarkius, tai galėtų būti labai gražus ansamblis. Po parką ekskursijas veda p. Viktoras tel.868448554.

Pakruojo dvaras – nors dvaro pagrindinių rūmų vidaus restauracija dar nebaigta (savo eilės laukia antrojo aukšto kambariai), tačiau tai kas jau padaryta tikrai maloniai nustebina – nesitikėjom čia pamatyti tokią elegantišką ir didelę pagrindinę ovalią baltąją salę. Pakruojo dvaras pagal išlikusių dvaro pastatų skaičių pripažintas didžiausiu Lietuvos dvaru. Čia galima pasigrožėti (iš tikrųjų) ūkiniu kiemu su puikiais pastatais ir juos jungiančiomis arkadomis. Čia ir gražuolis Pakruojo dolomitinis tiltas, tvenkinys su salomis ir liepteliais, palei tvenkinį nutįsęs parkas, išlikę kaltiniai parko vartai. Žodžiu, pamatyti tikrai verta. **PASTABA: mes lankėmės 2010 metais - tuo metu dvaro rūmai dar nebuvo išnuomoti Klimkevičiui.

Nakvynė Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos bendrabutyje ant tvenkinio kranto - švaru, tvarkinga, pigu- rekomenduojame – kontaktai: www.pakruojovic.lt

Pakeliui į Žagarę: Linkuvos bažnyčia, Joniškio bažnyčia

Žagarė – tai visų pirma Žagarės dvaro parkas, stebinantis savo dydžiu. Atvažiuojant nuo Joniškio, į Žagarės miestelį patenki būtent per jo žalias erdves. Kitas žavintis dalykas – daugybė išlikusių senų medžių, bei jų grupių, kurios leidžia suvokti šio parko kūrėjų idėją. Sakoma, kad introdukuotos medžių rūšys buvo vežamos iš Rygos medelynų, o ir parko projektą XIX a. pabaigoje parengė Rygos parkų ir sodų direktorius G.Kuphaldt‘as. Dabar per parką vingiuoja botaninis takas, supažindinantis lankytojus su daugiau nei šimto metų senumo bukais, maumedžiais, raudonaisiais ąžuolais, liepomis, kelių rūšių pušimis ir tt. Čia išlikę įspūdingi dvaro rūmai ir arklidės, daugybė kitų pagalbinių pastatų. Labai įdomus ir Žagarės miestelis, susidedantis iš 2 miestų – Senosios ir Naujosios Žagarių, kurių viena kadaise priklausė Livonijai, o kita Lietuvai. Kiekvienas miestas turėjo savo bažnyčią, turgaus aikštę, kapines. Miela skveru paversta Naujosios Žagarės turgaus aikštė – nors namukai nedidukai, bet jautiesi mieste, simpatiška bažnyčia vyšnių raudonumo stogu . Labai patiko Žagarės ozo gamtinis takas, Žvelgaičio piliakalnis ir pilni lelijų tvenkiniai su naujai įrengtomis poilsiavietėmis. Tiesa, turistinė infrastruktūra skurdi: sekmadienį čia neveikia jokia kavinė, jau nekalbant apie turizmo informacijos centrą. Informacija internete: http://zagare-rparkas.w3.lt/

Jadvygos Balvočiūtės ekologinio žolelių ūkio augalų kolekcija – tinklalapis su kontaktine informacija ekskursijoms užsisakyti: www.jadvyga.lt . Verta aplankyti ponios Jadvygos vaistinių augalų kolekciją – tai puiki medžiaga, mąstant apie dvaruose populiarėjančius vaistažolių sodus. Taip pat nepraleidome progos paklausinėti žinomos vaistininkės apie vaistinių augalų naudojimą ir nusipirkti ūkyje išaugintų gamtos gėrybių. Mūsų šio karto atradimas – varnalėšos šaknys, vaizdingai vadinamos organizmo „muilu“, kurių galima pakramtyti kasdien ir tokiu paprastu būdu padėti sau apsivalyti.

Papilės atodanga – kur galima pamatyti Juros periodo uolienas, sudomino tik geografijos mokslus baigusius ekskursijos dalyvius. Kiti būtų šiuo punktu gerokai nuvylę, jei ne gražus Ventos slėnis, kuriuo veda takas link unikalaus Baltijos regione ir seniausiai (nuo 1825 m.) tiriamo geologinio objekto. Info: www.ventosparkas.lt

Burbiškio dvaras - www.muziejai.lt . Siūlome ekskursiją užbaigti dar vienu sėkmingai atkuriamu Lietuvos dvaru. Garsėjantį tulpių šventėmis dvarą geriau lankyti, kai jame nevyksta renginiai – tada žmonių minia neužstoja gamtos grožio.

Visų parkų žemėlapius rasite Antano Tauro knygoje „Mūsų parkai“.
Senų Žiemgalos dvarų vaizdų ieškokite tinklalapyje www.ziemgala.lt.

Linkime gražių įspūdžių ir naujų minčių!

  2009 m. gegužės 30 dieną – šeštadienį – 11 val. kviečiame į ekskursiją po Užutrakio parką


Nusiteikite 2 valandų pasivaikščiojimui greitu žingsniu. Apžiūrėsime įdomiausius šio parko kampelius, atkreipdami dėmesį į tai, kaip jame „išeksponuotas“ natūralus šios vietos gamtos grožis, kokie įdomūs augalai čia auga, ir kokių spalvų dar rasime jame vasarą bei rudenį.

Ekskursija skirta tiems, kurie dar neatrado Užutrakio parko ir nori sužinoti apie šio parko kūrėjo – Eduardo Andre – parkų kūrimo principus.

Susitinkame 11 val. prie svirno – pastato, esančio šalia mašinų stovėjimo aikštelės prie tako į parką.

Iš čia galite parsisiųsti lankstinuką su Užutrakio dvaro sodybos planu .Draugija "Jungės" 2008-2017