Kviečiame aplankyti Veldamo (Weldam) pilies parką Olandijoje

Olandai jį vadina etaloniniu savo šalies parku.Eduardą Andrė sukurti Veldamo pilies parko rekonstrukcijos projektą pakvietė grafas Viljamas Bentinckas, įsikūręs čia 1877 m. po savo vestuvių. Iki tol šį parką projektavo nemažiau garsūs olandų landšafto architektai, kūrę sodus karališkajai Olandijos šeimai.

Eduardui Andrė buvo iškeltas uždavinys suformuoti istorinį parką, atspindintį XVII a. parkų stilių ir derantį prie tos epochos pilies. (Prie šio projekto įgyvendinimo smarkiai prisidėjo ir Andrė mokinys Hugo Poortmanas.)

Į Veldamą atvykęs Andrė ištyrė vietovę, augaliją, egzistuojančio parko potencialą, pritaikė istorines žinias bei kituose senuose Olandijos parkuose išlikusius elementus (pvz. panaudojo Middachen sodo labirintą) ir suprojektavo išskirtinai olandiško stiliaus renesansini parką. Geometrinė parko dalis buvo sukurta penkių hektarų stačiakampėje teritorijoje, apjuostoje jau egzistavusių kanalų. Šis plotas buvo suskaidytas į dalis, kuriose suformuoti įmantrūs gėlių ir buksmedžių kilimai, slaptieji sodai, labirintas iš vakarinių tujų, šiltnamis – žiemos sodas, šimto penkiasdešimties metrų ilgio skroblų tunelis, nedidelis rožynas, pievelės su dekoratyviomis krūmų ir medžių grupėmis, skulptūromis, vazomis. Reguliarieji sodai dažniausiai būna gana šalti, tačiau Eduardo Andrė projektuotiesiems tai nebūdinga. Veldamo reguliariajam parkui ypatingos dvasios ir jaukumo suteikia jį tiesiog įrėminantis nuostabus peizažinis parkas su milžiniškais egzotiniais medžiais, gigantiškomis bukų ir ąžuolų alėjomis.

Iki šių dienų Veldamo parkas yra prižiūrimas, nenutolstant nuo E.Andrė projekto.

Šį parką rekomenduojame ne tik grožio ir gamtos mylėtojams, bet ypač parkų savininkams, o dar labiau tiems, kurie dirba su Eduardo Andrė parkais – tikrai pasisemsite idėjų tiek parkų kūrimui, tiek priežiūrai. (Pvz.: takai čia be jokiu bordiūrų – jų kraštuose veja lygiai atpjaunama; veja niekada nepurškiama nuo piktžolių – ji nuolat gražiai pjaunama ir niekam netrukdo, kad joje žydi saulutės, dobiliukai, vaisginos ar dar kas nors; čia niekam nebeiškyla klausimų, kam iškelti takai aplinkui parterius su gėlių kilimais -Lentvario pagrindinio parterio variantas; čia auga tos pačios krūmų rūšys, kaip Užutrakyje, taigi, nebekyla klausimas, ar jie pasodinti Andrė laikais ar tarybiniu laikotarpiu ir t.t. ir tt.)

Toliau mūsų filmukas su puikiojo parko vaizdais :

Pilies parką supančiame didžiajame parke rasite 23 rūšių medžių, kuriuos galite apžiūrėti, eidami medžių taku (oland. Bomenroute). Informacija apie parko lankymą – jų pačių puslapyje www.weldam.nlBrėžinys: E. Andė Veldamo pilies parko projektas.
Draugija "Jungės" 2008-2017