Trakų Vokės dvaro sodybos atgaivinimo modelis:
Sveikatingumo kompleksas „Trakų Vokės dvaras“,
sanatorija ir sveikatos mokykla

Siūlome mūsų draugijos "Jungės" sugalvotą Trakų Vokės parko ir dvaro ansamblio prikėlimo modelįTrumpas pristatymas:
Atkūrus Trakų Vokės dvaro parką ir išnaudojant vaizdingų apylinkių teikiamas galimybes, manome, Trakų Vokės dvaro sodyboje geriausia būtų įkurti sveikatingumo kompleksą – sanatoriją/sveikatos mokyklą. Šio sveikatingumo komplekso tikslas būtų ne gydyti ligas, o propaguoti sveiką gyvenimo būdą: judėjimą, buvimą gamtoje, sveiką maistą, taip pat intelektualinę, meninę veiklą.

Traukos objektais turėtų tapti:

Dvaro rūmuose (plane pažymėti nr.1/) veiktų 2 parodų – koncertų - paskaitų salės, biblioteka, oranžerija, įvairių užsiėmimų klasės, masažo kambariai, jogos užsiėmimų salė, lankytojų centras.

Buvęs instituto pastatas (nr.2) - paverstas žaliuojančiu kubu arba „neutralizuotas“ kokiomis nors kitomis architektūrinėmis priemonėmis - taptų ekonominės klasės viešbučiu sveikatingumo mokyklos/ sanatorijos gyventojams su sveiko maisto kavine-valgykla pirmame aukšte.

Vandentiekio bokštas (nr.3) – vasaros kavinė-arbatinė, sodininkystės centras.

Tvartas (nr.4) galėtų būti paverstas stalo teniso ir lauko teniso kortais po stogu, kurie vasaros mėnesiais būtų transformuojami į jaunimo hostelį (kuriame vietoj lovų būtų, pvz. hamakai) – tai būtų jaunimo stovyklų dalyvių apgyvendinimo vieta. Jaunimo stovyklos specializacija - pėsčiųjų ir dviračių žygiai į Lentvarį, Trakų nacionalinio parko lankytinas vietas, Užutrakio dvarą, Vokės upės pakrantėmis; taip pat sveikas maistas – daržovės, vaisiai; susitikimai su keliautojais, sveikuoliais, kultūros žmonėmis, vakarai prie laužo Vokės miške, būtinai bent vienas kultūringas renginys rūmuose, kad jaunimas pajustų skirtumą tarp kasdienybės ir iškilmingų dalykų ir t.t. ir pan.

Sargo namelis (nr.6) – dviračių nuomos punktas vasarą ir slidžių nuomos punktas žiemą.

Būtų galima atgaivinti ir senąją geležinkelio stotelę (nr.5) – taip palengvinant susisiekimą atvykstantiems su savais dviračiais ir visiems, nesinaudojantiems nuosavais automobiliais.

3 dvaro laikų tvenkiniuose turėtų būti auginama žuvis, taip naudojant juos pagal paskirtį, ir aprūpinant šviežia žuvimi sveikatingumo centro ir vietinius gyventojus, atvykstančius svečius. Vienas iš naujai įrengtų tvenkinių gali būti paverstas maudykla (vasarą ir žiemą).

Kompleksui įsivažiavus, būtų galima galvoti ir apie kitų dvaro ansamblio pastatų įtraukimą.


Kodėl?

• Sveikatos mokyklos /sanatorijos gyventojai, atvykstantys savaitei- dviem • Savaitgalio lankytojai, atvykstantys penktadienio vakare , liekantys iki sekmadienio popietės • Vienos dienos lankytojai – jaunimas, šeimos, pavieniai gamtos mylėtojai • Pensininkai ir mamos su vaikais darbo dienomis • Vasarą – jaunimo stovyklų dalyviai •Turistai

- atitinkamai turėtų būti orientuojami užsiėmimai, aktyvios veiklos galimybės šioms grupėms.

Kaip?
Europos lėšos, savivaldybės įnašas, bet ir dar vienas būdas: kadangi dvaro savininkas yra savivaldybė, reikėtų bandyti dalį reikalingų lėšų pritraukti, išleidžiant šio objekto akcijas, tarkime 10, 20, 50, 100 litų vertės, kviečiant gyventojus prisidėti prie paveldo atkūrimo ir visuomenei naudingo pritaikymo, taip pat suteikiat akcijų savininkams kažkokių privilegijų (pvz. nemokamą savaitgalį, pavasarinę, rudeninę ekskursiją su padėkos pietumis ir pan., visi akcininkai galėtų dalyvauti valdant kompleksą ir tobulinant jo veiklą ).

2011 m. sausis

***

O žemiau filmukas apie tai, kaip Trakų Vokės parkas atrodo - nors labiausiai gal apie tai, kokiais garsais jis svaigina - vasaros pradžioje.


Draugija "Jungės" 2008-2017